Że Mikołaj przyjedzie do dzieci, hej, kolęda, kolęda 2x. Gdy opłatek już leży na stole, Pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie. To znaczy, że już święta, że już blisko kolęda, Że Mikołaj przyjdzie do ciebie, hej, kolęda, kolęda 2x. Gdy upieką się słodkie makowce. I głos dzwonka z daleka zawoła. Vay Tiền Nhanh Chỉ Cần Cmnd Nợ Xấu. Scenariusz zajęć dla dzieci trzyletnich z grupy „Tygryski” (Stwarzanie warunków służących rozwijaniu umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę i plastykę) Temat zajęć: My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy Opracowała: mgr Jolanta Basa Podstawa programowa: – Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych, – Wspomaganie rozwoju mowy dzieci, – Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia, – Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec; różne formy plastyczne. Pomoce edukacyjne: – biała bibuła marszczona, biała tkanina, płyta CD z utworem „Tańczący śnieg” C. Debussy’ego (Entliczek-pentliczek – Wyd. Nowa Era), paski niebieskiej bibuły, czarno-białe gazety, duże arkusze białego papieru, dwustronna taśma samoprzylepna, czapka i szalik, czarny i brązowy papier samoprzylepny, plastykowa marchewka, płyta CD z piosenką „Tupu, tup, po śniegu” (Entliczek-pentliczek – Wyd. Nowa Era), niebieskie kartki papieru, białe koronki i firanki, biała pasta do zębów, klej, klamerki. Cele nieoperacyjne: – tworzenie odpowiedniego klimatu potrzebnego do odbierania i wyrażania przeżyć artystycznych, – stwarzanie dzieciom możliwości do wyzwalania własnej spontanicznej ekspresji twórczej, – organizowanie dzieciom sytuacji edukacyjnych, zapewniających satysfakcję z własnych działań i akceptację ich efektów, – stwarzanie dzieciom warunków umożliwiających rozwijanie i kształtowanie sfery uczuć, procesów poznawczych, myślenia, – organizowanie sytuacji kształtujących otwartość wobec świata zewnętrznego i świata własnych uczuć. Cele szczegółowe: Dzieci: – wypowiadają się swobodnie na dany temat, – wykonują zadania plastyczno-muzyczne, – naśladują ruchem treść opowiadania, – śpiewają piosenkę i ilustrują ją ruchem. Metody pracy: – działalność plastyczno-muzyczna z elementami aktywności ruchowej, rozmowa, swobodne wypowiedzi ustne, ruch przy muzyce, zabawy edukacyjne. Formy pracy: – praca zbiorowa, praca indywidualna. Przebieg zajęć: 1. „Porozmawiajmy o zimie” – rozmowa wprowadzająca do zajęć: – Kto z was wie, jaką teraz mamy porę roku? Zimę. – A co możecie robić zimą? Jeździć na sankach, lepić bałwana, rzucać się śnieżkami, chodzić z rodzicami na spacery. – A z chmur co zimą pada? Śnieg, różne płatki śniegowe. – Dzisiaj pobawimy się w zabawy związane z zimą. 2. „Nasze śniegowe płatki” – zabawa plastyczna. Dzieci wydzierają dowolne kształty z białej bibuły marszczonej. Układają je na dużym kawałku białej tkaniny rozłożonej na podłodze. Dzieci ustawiają się dookoła tkaniny, chwytają za jej brzegi, unoszą do góry i lekko falują. Obserwują poruszające się bibułkowe śniegowe płatki. 3. „Jesteśmy płatkami śniegu” – ćwiczenie z zakresu analogii personalnej. Nauczycielka opowiada, a dzieci starają się wyobrazić sobie, jak może czuć się płatek śniegu. Próbują wyrazić to za pomocą ruchu, mimiki przy spokojnej muzyce, tańcząc ze zwiewnymi paskami bibuły. „Wyobraźcie sobie, że jesteście płatkami śniegu. Każdy z was jest inny, piękny, niepowtarzalny. Poruszacie się lekko, delikatnie, tańczycie, wirujecie w koło. Jest wam dobrze, czujecie się wspaniale. Wokół siebie spotykacie inne płatki śniegu. Delikatnie się z nimi witacie, głaszczecie je, tańczycie delikatnie, na paluszkach. A teraz opadacie wolniutko na ziemię, zamykacie oczy i wyobrażacie sobie, jak wygląda taki śniegowy świat.” – Dzieci otwierają oczy, próbują opowiedzieć, jak się czuły, kiedy były płatkami śniegu. 4. „Bałwanek Tygrysków” – zabawy plastyczno-muzyczne. a) dzieci formują z czarno-białych gazet „śniegowe kule” – podrzucają je wysoko do góry, – rzucają w kolegów. (Przypominamy dzieciom o zasadach bezpiecznej zabawy, a przede wszystkim o tym, że nie wolno rzucać „śniegowych kul” w głowy kolegów). b) „Wspólne lepienie bałwana” – dzieci zbierają „śniegowe kule” i wkładają je w trzy duże arkusze białego papieru. Gdy wszystkie śnieżki są zebrane, nauczycielka skleja końcówki „kul”, zlepia kule ze sobą. Dokleja z boku średniej kuli małe kule – ręce bałwanka. Na górę zakłada czapkę i przewiązuje szyję bałwanka szalikiem. – Następnie pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? – dzieci odpowiadają. Nauczycielka wybiera chętne dzieci, które naklejają we właściwym miejscu: oczy, nos, usta, guziki. c) „Zabawa wokół bałwanka” – śpiewanie i ilustrowanie piosenki ruchem (nauczycielka stawia na środku sali bałwanka, a dzieci tańczą wokół niego). „Tupu, tup, po śniegu” 1. Przyszła zima biała, śniegu nasypała, zamroziła wodę, staw przykryła lodem. Ref. (x 2): Tupu, tup, po śniegu, dzyń, dzyń, dzyń, na sankach, skrzypu, skrzyp, na mrozie, lepimy bałwanka. 2. Kraczą głośno wrony: Marzną nam ogony. Mamy pusto w brzuszku, dajcie nam okruszków! Ref.: Tupu, tup… 3. Ciepłe rękawiczki i wełniany szalik. Białej, ostrej zimy nie boję się wcale. Ref.: Tupu, tup… 5. „A śnieżek pada i pada” – praca plastyczna. Dzieci otrzymują niebieskie kartki papieru. U góry kartki naklejają chmurki wycięte z białych koronek i firanek. Następnie wskazujący palec maczają w białej paście do zębów i odciskają pod chmurkami jako padający śnieg. Gotowe prace dzieci przypinają klamerkami na sznurku, tworząc z nich zimową wystawę. Konspekt do prowadzenia zajęć w grupie 3 - 4-latków z wykorzystaniem metody J. Cieszyńskiej Opracowanie: Małgorzata Gniewek Temat zajęć: Czy to już zima? Metody: Oglądowa: pokaz, ilustracja, obrazki Słowna: wiersz, rymowanka, rozmowa Czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń dziecka, kierowania działalnością dziecka Forma: indywidualna, zbiorowa zespołowa Środki dydaktyczne: bałwanek duży i bałwanki małe sylwety, ilustracja zimowa, zwierzątka na ilustracji, dzieci obrazki, chmurka na gwiazdki z sylabami Przebieg zajęć Wstęp: Słuchanie rymowanki o porach roku Są cztery pory roku Wiosna, lato, jesień, zima Gdy jedna się kończy to druga się zaczyna Ile jest pór roku? Jaka pora roku jest teraz? Rytmizowanie nazw pór roku na sylaby, liczenie sylab przez wykonywanie ruchu: podskoki, ukłony przysiady. Część właściwa: 1. Czy dzieci lubią zimę? Dlaczego? Co mówią dzieci na obrazku? A, O, U, E, I, Y Popatrzcie ile śniegu napadało? - pokaz chmurki z gwiazdkami śniegu Tworzenie par gwiazdek z sylabami PA, PO, PU, PE, PI, PY 2. Zabawa ruchowa ,,Gwiazdeczka”- rozdanie dzieciom śnieżynek do zawieszenia z sylabami na hasło przerwę w muzyce wchodzą dzieci do środka( obręczy) z określoną sylabą 3. Słuchanie wiersza ,,Zima” L. Konopińskiego przy ilustracji o tematyce zimowej Jakie zwierzątka zwierzątka występowały w tym wierszu? Czy zwierzątka były smutne czy wesołe gdy zobaczyły śnieg? Co powiedziały zwierzątka? Zając mówi: LA, Niedźwiedź – LO ,wiewiórka w dziupli – LU, ryba w jeziorze – LE wróbelek – LI, lis -LY Przyporządkowanie dla każdego zwierzątka jednej gwiazdki śniegowej z taka samą sylabą układanie od lewej strony do prawej 4. Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki ,,Tup, tup po śniegu” 5. Zabawy z bałwankami Ile bałwanków ulepiły dzieci ze śniegu? Jak się nazywają? BA, BO, BU, BE, BI, BY Układanie na dywanie sylwet bałwanków Nakładanie kapeluszy na głowę z określoną sylabą do bałwanka od lewej strony do prawej 6. Rozdanie kolorowych sylabkowych baloników - zabawy z chustą Klanza przy muzyce. Chętne dzieci - kolorowanie mazakami. Temat: Ubieramy z podstawy programowej wychowania 1 p. 1,2, Ob. 3 p. 1,2, Ob. 4 Ob. 5 p. 3,4, Ob. 9 p. 2, Ob. 11 p. 1Cel ogólny;Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części szczegółowe;Dziecko;- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą (3,4l.)- Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała. (3,,4l.)- Reaguje na sygnał dźwiękowy (3,4l.)- Orientuje się w schemacie własnego ciała (3,4l.)- Określa charakterystyczne cechy pory roku zimy ( Dobiera się w pary (3,4l.)- Rozpoznaje podstawowe kolory (3,4l.)- Prawidłowo trzyma pędzel (4l.)- Maluje farbami przestrzegając zasad ostrożności (3,4l.)- Rozwiązuje zagadki tekstowe (4l.)- Uczestniczy w zabawach (3l.)Metody- burza mózgów- metoda skojarzeń- opowieść ruchowa- praca z ilustracjąŚrodki dydaktyczne;ilustracja zimy, tamburyno, zagadki, sylwety butów , sylwety strojów, schemat postaci, kontury szalika, czapki, rękawiczek, farby, pędzle, podkładki. Przebieg;1. Burza mózgów „Co to za pora roku” – w oparciu o ilustrację. Nazywanie charakterystycznych dla zimy zjawisk Zabawa „Kolorowe pary butów” Dzieci otrzymują sylwety butów, biegają po sali na znak nauczyciela podniesiony but, muszą odszukać osobę mającą but w takim samym kolorze jak Rozwiązywanie zagadek; Miewa daszek z przodu, chociaż to nie przed słońcem i chłodem włożona na głowę. (czapka) Z grubego, futra czy kożucha, Ma rękawy, kołnierz, może też mieć nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto) Na szyję włożony, na drutach zrobiony. Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik) W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki) Małe, średnie i duże, lubią piesze podróże. Chronią moje stopy w mroźne dni lub słoty. (buty) Rozmowa nt części garderoby i części ciała na jakie je Zabawa ruchowa Spacer przez zaspy śniegu. Dzieci naśladują ruchem ubieranie się na spacer następnie maszerują w rytm grającego tamburyna, gdy tamburyno przestaje wydawać dźwięki ich zadaniem jest stanąć Zabawa dydaktyczna „Ubieramy dziewczynkę na zimowy spacer” Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiedniej garderoby dla dziewczynki na zimowy spacer (wykorzystanie postaci wyciętej z papieru i papierowych ubrań.) 6. Zabawa Ubrania Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części Praca plastyczna Przypomnienie zasad ostrożności w trakcie malowania farbami. Dzieci otrzymują sylwety czapki, szalika (3l.) rękawiczek (4l.) ich zadaniem jest pomalowanie w dowolny sposób. W nawiązaniu do odbywających się niedawno Igrzysk Olimpijskich, postanowiłam wygospodarować jeden dzień w zeszłym tygodniu, na zapoznanie moich czterolatków z popularnymi sportami zimowymi. W przyszłym roku, temat rozciągniemy na cały tydzień. W tym to się nie udało, bo pochłonęła nas tematyka zimy, ale o tym przy okazji kolejnego postu ;) 1. Słuchanie piosenki „Zimowe sporty” ze zbioru n-la i rozmowa kierowana na podstawie jej tekstu. Rozwijanie umiejętności skupienia uwagi i udzielania odpowiedzi na pytania n-la. Sport to zdrowie! – woła zima. Nic nas w domu nie zatrzyma. Choć mróz szczypie w uszy, aj, aj, aj, Nura w zaspę śniegu daj! Choć mróz szczypie w uszy, aj, aj, aj, Nura w zaspę śniegu daj! Gdy na stoku szlak przetarty Trzeba wybrać się na narty. I szusować szu, szu, szu, Nawet jeśli braknie tchu. I szusować szu, szu, szu, Nawet jeśli braknie tchu. Wzywa tafla lodowiska, W piruecie łyżwa błyska. Skok z obrotem: hop, la, la I w hokeja jeszcze gra. Skok z obrotem: hop, la, la I w hokeja jeszcze gra. A na sankach saneczkarze Jadą sami albo w parze. Pokrzykują: - Hej, hej, hej, A ty zimny wietrze wiej! Pokrzykują: - Hej, hej, hej, A ty zimny wietrze wiej! 2. „Saneczkowe sporty zimowe” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się sanki- prezentacja ilustracji: Saneczkarstwo, bobsleje. 3. „Zjeżdżamy na sankach” – zabawa ruchowa Rozwijanie umiejętności pantomimicznych. N. zaprasza dzieci do zjeżdżania na sankach z górki i włącza muzykę. Gdy melodia jest wolna – dzieci wchodzą pod górkę i ciągną sanki – dzieci idą w średnim tempie, ręce z tyłu; gdy jest szybka – dzieci zjeżdżają z górki na sankach – biegną drobnymi krokami przed siebie. 4. „Łyżwowe sporty zimowe” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się łyżwy- prezentacja ilustracji: Łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie. 5. „Na lodowisku”- zabawa ruchowa z wykorzystaniem obręczy. Na dywanie rozłożone są obręcze- o jedną mniej niż jest dzieci. Podczas trwania muzyki, dzieci naśladują ruch jazdy na łyżwach. Na pauzę w muzyce, muszą szybko wskoczyć do obręczy. Dziecko, któremu nie uda się zająć miejsca w obręczy, odpada z zabawy i zabiera ze sobą jedną obręcz. Zwycięża osoba, która jako ostatnia zostanie na lodowisku. 6. „Sporty narciarskie” Zapoznanie ze sportami zimowymi, w których wykorzystuje się narty-prezentacja ilustracji: Skoki narciarskie, narciarstwo zjazdowe (alpejskie) 7. Skoki narciarskie i jazda na nartach- zabawa ruchowo naśladowcza. Podczas trwania utworu, dzieci naśladują jazdę na nartach- zginanie kolan i odpychanie się kijkami. Na pauzę w muzyce szybko zamieniają się w skoczków narciarskich- przyjmują odpowiednią pozycję i podskakują do góry ze złączonymi nogami. 8. "Sporty zimowe"- zabawa dydaktyczna. N-l umieszcza na dywanie napis SPORTY ZIMOWE. Pod nim układa obrazki przedstawiające: sanki, łyżwy, narty. Pod obrazkami, w rozsypce rozkłada ilustracje z wcześniejszych zabaw. Chętne dzieci wybierają dowolną ilustrację, starają się powiedzieć jak nazywa się sport, jaki ta ilustracja przedstawia i dopasowują ją do obrazka, na którym znajduje się sprzęt wykorzystywany w tym sporcie. Na koniec prezentuje ilustracje ze sportami, które nie pasowały do żadnego obrazka. Podaje nazwę sportu i wyjaśnia na czym on polega ( curling, snowboard ). 9. "Na zimowej Olimpiadzie"- zabawa ruchowo- naśladowcza. Podczas gry na wybranym instrumencie, dzieci poruszają się po sali. Na przerwę w grze, n-l unosi ilustrację z wybranym sportem, podaje jego nazwę, a zadaniem dzieci jest zademonstrowanie tego sportu. Bobsleje- dzieci łącza się w pary i siadają na dywanie z rozłożonymi nogami, jeden za drugim Saneczkarstwo- dzieci kładą się na dywanie ze złączonymi nogami i rękoma wzdłuż ciała. Hokej- naśladowanie jazdy na łyżwach Łyżwiarstwo figurowe- dzieci na palcach wykonują piruety Skoki narciarskie- dzieci stają w miejscu ze złączonymi nogami, pochylają się nieco do przodu z rękoma wyciągniętymi w tył. Uginają kolana i wybijają się do podskoku Narciarstwo zjazdowe- naśladowanie jazdy na nartach- w miejscu: uginanie kolan i "odpychanie się kijkami" 10. Zagadki podsumowujące zajęcia (źródło: Internet) Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej. (lodowisko) Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. A te, nie mają ich wcale! I zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki) Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów przyczepione. (łyżwy) Dwa kijeczki, dwie deseczki i jedziemy już z góreczki. (narty) Jeśli jesteście zainteresowani ilustracjami ze sportami zimowymi, które wykorzystałam podczas zajęć, Grupa wiekowa: 3-4 latkiCele ogólne:- zapoznanie z aktualną porą roku, utrwalenie nazw pór roku i kolejności ich występowania- rozpoznawanie zjawisk atmosferycznych towarzyszących zimie- rozpoznawanie i nazywanie kolorów: czerwony, niebieski, zielony i żółty- stwarzanie atmosfery do radosnej zabawy- stworzenie sytuacji sprzyjającej wyrażaniu własnych opinii, okazywanie innym sympatii, budowanie przyjaznej atmosfery - rozwijanie wyobraźni, świadomości własnego ciała, wyzwalanie radości- poprzez udział w zabawach muzycznych, ruchowych, obcowanie z muzyką klasyczną- rozwijanie kreatywności oraz ekspresji ruchowej - zachęcenie dzieci do uważnego słuchania, a także wypowiadania się na określony temat Cele operacyjne:Dziecko:- rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku- rozpoznaje zjawiska atmosferyczne towarzyszące zimie- reaguje na sygnały nauczyciela- rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, niebieski, zielony i żółty- rozwija swoją wyobraźnię- jest radosne, twórcze, rozwija świadomość własnego ciała podczas zabaw przy muzyce- słucha poleceń, swobodnie wypowiada się na określony temat- jest kreatywneForma pracy:- całą grupą, indywidualnaMetody:- słowna, twórcza, praktyczna, aktywizującaŚrodki dydaktyczne:Przebranie Zimy (sukienka, pelerynka, srebrna peruka), płyta CD z piosenkami i utworami muzycznymi, torba Zimy, okulary pływackie, okulary przeciwsłoneczne, koszulka z krótkim rękawkiem, rękawiczki, ozdoba na choinkę, czapka, dzwoneczki do grania i tarka, oznaczniki z bałwankami dla każdego dziecka, 4 oznaczniki bałwankowe- duże, obrazki na tablicę magnetyczną, kartki z narysowaną sukienką- dla każdego dziecka, wata, folia aluminiowa, kolorowy brokat, wycięte elementy z papieru tj. śnieżynki, gwiazdeczki, zajęć: do sali Pani Zimy, która wita się serdecznie z dziećmi i opowiada o gościa z dziećmi: Czy lubią Zimę- jako jedną z pór roku? Zima prosi o tup po śniegu”- wspólne z zaśpiewanie piosenki (z płyty Miś i Margolcia) z akompaniamentem Pani Zimy. Zima prezentuje swoją torbę, w której ukryły się różne przedmioty. Jednakże Zima jest bardzo roztargnioną porą roku i w jej torbie znalazły się nie tylko przydatne jej przedmioty, ale też rzeczy należące do jej siostry Lato. Z pomocą dzieci ogląda zawartość torebki, decydując co należy do Zimy, a co do Lata np. okulary pływackie, okulary przeciwsłoneczne, koszulka z krótkim rękawkiem, rękawiczki, ozdoba na choinkę, czapka. pogoda – zabawa muzyczna- paluszkowa. Dzieci wraz z nauczycielem ,,pokazują” przy muzyce jaka może być zimowa pogoda: pada śnieg, spadają śniegowe gwiazdki, zamieć śnieżna, słoneczna bałwanków- zabawa muzyczna. Dzieci reagują na zmiany tempa w muzyce: szybko- taniec- zabawa inhibicyjno- incytacyjna. Dzieci otrzymują oznaczniki z wizerunkiem bałwanka, które różnią się między sobą kolorem czapeczki i szalika (zielony, czerwony, niebieski i żółty). Przy muzyce bałwanki tańczą indywidualnie, na przerwę wykonują polecenie nauczyciela:- bałwanki ustawiają się przed ,,tatą bałwankiem” (dużym oznacznikiem bałwankiem w tym samym kolorze). Pani Zimy- praca plastyczna. Dzieci projektują sukienkę Zimy przy użyciu różnorodnych materiałów plastycznych: waty, folii aluminiowej, kolorowych brokatów, wyciętych elementów z papieru tj. śnieżynki, gwiazdeczki.

scenariusz zimowy dla 3 latków